Chłoniak jest najczęstszym nowotworem układu krwiotwórczego u psa. Wykazano, że rasa psów odgrywa istotną rolę w epidemiologii chłoniaka. Publikacje i doniesienia naukowe z ostatnich lat wskazują na wyższe ryzyko zachorowania u bokserów, ras bullmastiff i buldogów w porównaniu z innymi rasami. Inne rasy zidentyfikowane ze zwiększonym ryzykiem względnym to: Basset, Berneński Pies Pasterki, Terrier Szkocki, Airedale Terrier, Bouvier des Flandres, Labrador Retriever i Rottweiler. Zgłaszano również przypadki zachorowań rodzinnych.
Dane pochodzące m.in. z Wielkiej Brytanii wykazały jednoznaczne predyspozycje rasowe – przede wszystkim dotknięte są przedstawiciele ras takich jak boksery, buldogi i bullmastiffy. Co ciekawe, zaobserwowano również zapadalność na chłoniaka w pewnych przedziałach wiekowych, np. angielski springer spaniel, golden retriever i rottweiler. W badaniu obejmującym nieco ponad 600 psów ze zdiagnozowanym chłoniakiem we Francji rasami predysponowanymi były boksery, setery i cocker spaniele ale również rottweilery czy berneńskie psy pasterskie. W badaniu dokonano również podziału chłoniaka ze względu na jego immunofenotyp i porównano z określonymi rasami psów, np. boksery wykazywały znaczące predyspozycje do chłoniaka z komórek T. Natomiast owczarki niemieckie i rottweilery okazały się być predysponowane do chłoniaka B-komórkowego. Dodatkowo zapadalność na chłoniaka psów była większa u zwierząt przebywających w pobliżu spalarni odpadów, zanieczyszczonych miejsc i odpadów radioaktywnych.
Silne powiązania rasowe związane z immunofenotypem oraz określonymi podtypami histologicznymi wspierają teorię, że chłoniak może być chorobą dziedziczoną. Dodatkowo związek ras z różnymi podtypami nowotworów może być w jakiś sposób zbadany w niektórych badaniach klinicznych.
Chłoniaki są klasyfikowane jako pochodzące z komórek B lub T. Badanie wykazują, że boksery są w zdecydowanej większości dotknięte chłoniakiem T-komórkowym (85%), z raczej jednorodnym immunofenotypem i cytomorfologią. Identyfikacja podtypów nowotworów może być przydatna w terapiach ukierunkowanych lub jako predyktor. Profilowanie genotypów ras staje się również aktywnym obszarem badań w onkologii weterynaryjnej. Wcześniejsze badania wykazały, że w chłoniaku psów obserwuje się nawracające nieprawidłowości chromosomowe z utratą psiego chromosomu 11 w chłoniaku T limfocytów o wysokiej złośliwości. Boksery mogą być również cennym modelem zwierzęcym do badania roli genów w chłoniakach z komórek T.
Źródło : Immunophenotypic and cytomorphologic subclassifications of T-cell lymphoma in the boxer breed. Lurie DM, Milner RJ, Suter SE, and Vernau W. VET IMMUNOL IMMUNOPATHOL doi:10.1016/j.vetimm.2008/05.009, 2008.