Pomimo, że dawki przyjmowane przez naszych czworonożnych pacjentów są zmniejszone w porównaniu z tymi stosowanymi w medycynie ludzkiej, to należy pamiętać, że wciąż istnieje ryzyko dla właściciela pacjenta i jego współmieszkańców na bezpośrednie narażenie się na kontakt z chemioterapeutykami, które wydalane są przez te zwierzęta (nie tylko w postaci kału, moczu ale też jako wymiociny, ślina). Powinniśmy zwrócić więc uwagę właścicielom na podstawowe kwestie bezpieczeństwa.
? Okres wydalania chemioterapeutyków, używanych powszechnie w medycynie weterynaryjnej:
Winkrystyna – do 7 dni w kale, 3 dni w moczu
Doksorubicyna – do 7 dni w kale, 7 dni w moczu
Lomustyna – 2 dni w kale, 3 dni w moczu
Cyklofosfamid – 5 dni w kale, 4 dni w moczu
Winblastyna – do 7 dni w kale, 7 dni w moczu:
?Rekomendacje ogólne dla właścicieli zwierząt:
❗️ Zawsze używaj grubych rękawiczek lateksowych, zarówno podczas podawania zwierzęciu chemioterapeutyków w postaci tabletek drogą doustną ale również podczas sprzątania wydalin (np. kał, mocz, wymiociny). Rękawiczki lateksowe są preferowane od nitrylowych. Wyrzuć zużyte rękawiczki do kosza na śmieci i zabezpiecz je, aby nie miały do nich dostępu inne zwierzęta, dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne. Zawsze umyj ręce po zdjęciu rękawic.
❗️ Wytłumacz w domu jakie zagrożenia może stanowić kontakt z chemioterapeutykami oraz ich metabolitami. Ogranicz dostęp do leków dzieciom, osobom starszym i niepełnosprawnym oraz innym zwierzętom. W ciągu pierwszych 48 godzin po podaniu chemioterapeutyków ogranicz dostęp do leczonego pacjenta powyższym osobom i zwierzętom.
❗️ Myj miski leczonego zwierzęcia oraz jego zabawki oddzielnie od innych. Pierz oddzielnie posłania, kocyki itp. w wysokiej temperaturze. Zaleca się wykonać tzw. „pusty cykl prania” przed ponownym użyciem pralki dla normalnego prania. Zawsze używaj do mycia detergentów zarówno w zmywarce jak i pralce. Użyj wybielacza jeśli doszło do zanieczyszczenia fekaliami.
❗️ Ogranicz kontakt z leczonym zwierzęciem nawet do 72godzin oraz jego wydalinami po podaniu chemioterapeutyków w przypadku następujących osób: ciężarne kobiety lub osoby starające się o dziecko, karmiące matki, osoby z obniżoną odpornością lub przyjmujące leki immunosupresyjne.
❗️ Czyść kuwetę regularnie, zdezynfekuj ją ok 72h po podaniu chemioterapeutyków. Weź pod uwagę zakup jednorazowej kuwety kartonowej.