Karkonoski Kurs Cytologii Weterynaryjnej

Szklarska Poręba, 16 – 18.09.2022 r.

To jedyne takie wydarzenie w kraju, na którym można nie tylko posłuchać znanych wykładowców, wziąć udział w wartościowych zajęciach praktycznych ale również świetnie spędzić czas w przepięknej okolicy w otoczeniu Gór Izerskich i Karkonoszy.
Stawiamy na edukację i integrację. Przez 3 dni kursu wykładowcy są do Waszej dyspozycji – służymy Wam pomocą i radą.
Podczas zajęć opowiemy Wam o najważniejszych aspektach oceny cytologicznej preparatów w chorobach onkologicznych małych zwierząt. Podzielimy się naszymi wskazówkami oraz pokażemy jak skutecznie przeprowadzić biopsję i przygotować materiał do oceny mikroskopowej. Podczas zajęć praktycznych wspólnie ocenimy nawet kilkaset preparatów.

Wykładowca i wsparcie

vetdoktor-zespol-katarzyna-purzycka

Paweł Klimiuk

Lekarz weterynarii, specjalista chorób psów i kotów

Jest absolwentem lubelskiego wydziału weterynaryjnego. Karierę zawodową rozpoczął w Zakładzie Patomorfologii Weterynaryjnej. Następnie w 2015 r. założył Laboratorium VetDiagnostyka, w którym odpowiedzialny jest za wykonywanie i interpretację badań cytologicznych i histopatologicznych. Jest autorem wielu publikacji naukowych oraz prelegentem na warsztatach  i konferencjach obejmujących w szczególności  tematykę badań cytologicznych w onkologii weterynaryjnej. Ukończył studia specjalizacyjne uzyskując tytuł specjalisty chorób psów i kotów.

 
 
vetdoktor-zespol-ewa-kautz

Ewa Kautz

Doktor nauk weterynaryjnych, onkolog

Ukończyła medycynę weterynaryjną we Wrocławiu a tytuł doktora nauk weterynaryjnych zdobyła na Uniwersytecie Zuryskim w Szwajcarii. Terapii przeciwnowotworowych uczyła się od najlepszych – w Animal Oncology and Imaging Center w Szwajcarii. Pracuje jako naukowiec, dydaktyk i jako onkolog weterynaryjny w Warszawie. W 2019 roku założyła fundację Instytut Profilaktyki i Leczenia Nowotworów Zwierząt, która zajmuje się szerzeniem wiedzy onkologicznej wśród lekarzy weterynarii. Jest docenianą nauczycielką oraz autorką licznych webinariów i publikacji naukowych.

Szczegółowy program kursu

Piątek 16.09.2022

16:45 – 17:00 Powitanie uczestników i pakiet informacji
17:00 – 18:20 Wstęp do badania cytologicznego – Ogólne informacje o cytologii, aspekty techniczne cytologii, metody pobrania materiału, postępowanie z materiałem, barwienie
18:20 – 18:30 Przerwa kawowa
18:30 – 19:30 Cytologiczne kryteria złośliwości – rodzaje nowotworów, cytologiczne cechy procesów nowotworowych, ocena mikroskopowa – na co zwrócić uwagę? Co jest istotne? Jak pisać rozpoznania ?
19:30 – Kolacja i spotkanie integracyjne

Sobota 17.09.2022

9:00 – 11:00 Cytologia cz. I – zmiany nienowotworowe oraz nowotwory nabłonkowe:
torbiele , zapalenie ziarniniakowo – ropne, gruczolak gruczołów łojowych , nabłoniak gruczołów łojowych, rak płaskonabłonkowy (SCC), rak tarczycy, rak gruczołów woszczynowych, gruczolak gruczołów okołoodbytowych / hepatoid, rak gruczołów apokrynowych zatok przyodbytowych (AGASACA/AGA), nowotwory gruczołu sutkowego, łagodny przerost prostaty vs rak prostaty, osad moczu – zapalenie pęcherza moczowego vs rak z nabłonka przejściowego pęcherza moczowego (TCC)
11:00 – 11:15 Przerwa kawowa
11:15 – 12:45 Cytologia cz. II – nowotwory mezenchymalne:
tłuszczak, włókniakomięsak, mięsak związany z miejscami iniekcji, obłoniak, kostniakomięsak, nowotwory tkanki barwnikotwórczej: melanocytoma i melanosarcoma, mięsak histiocytarny

12:45 – 14:30 Mikroskopowa ocena preparatów zmian z części I

14:30 – 15:30 Obiad
15:30 – 19:00 Mikroskopowa ocena preparatów zmian z części II
19:00 – 19:30 Kolacja
19:30 – 21:00 Warsztaty dodatkowe – wspólna ocena preparatów dostarczonych przez Uczestników oraz ocena trudnych przypadków z części I i II (z wykorzystaniem mikroskopu wyposażonego w kamerę o wysokiej rozdzielczości)

Niedziela 18.09.2022

9:00 – 11:00 Cytologia cz. III – nowotwory owalnokomórkowe, cytologia węzłów chłonnych:
histiocytoma, plazmocytoma, mastocytoma psów, mastocytoma kotów, zakaźny guz weneryczny (TVT), cytologia w węzłów chłonnych: hiperplazja, zapalenie, zmiany przerzutowe do węzłów chłonnych, chłoniaki
11:00 – 11:15 Przerwa kawowa
11:15 – 12:00 Cytologia cz. IV – płyny z jam ciała:
przesięk, przesięk zmodyfikowany, wysięk zapalny septyczny/aseptyczny, wysięk nowotworowy
12:00 – 13:30 Mikroskopowa ocena preparatów zmian z części III i IV
13:30 – 14:30 Obiad
14:30 – 16:00 Mikroskopowa ocena preparatów zmian z części III i IV cd.
16:00 – 16:30 Wspólna ocena trudnych preparatów z części III i IV (z wykorzystaniem mikroskopu wyposażonego w kamerę o wysokiej rozdzielczości)
16:30 Wręczenie Certyfikatów i zakończenie kursu

Zakwaterowanie i okolica

 Z przyjemnością ogłaszamy, że istnieje możliwość rezerwacji miejsc noclegowych na terenie obiektu, w którym będzie prowadzony kurs w atrakcyjnych cenach. 

Stacja Szklarska Poręba przy ulicy Szklanej 7 w Szklarskiej Porębie to nowo oddany do użytku, kameralny obiekt oferujący wysokiej klasy zakwaterowanie. Położony w cichej dzielnicy Szklarskiej Poręby zwanej Białą Doliną.

Poza nowoczesnym zapleczem konferencyjnym, jest to wspaniałe miejsce wypadowe na spacery, narty biegowe lub rower (dodatkowo oferujemy wypożyczenie rowerów elektrycznych). Na specjalne życzenie, istnieje możliwość przedłużenia pobytu.

Informacje dotyczące kosztów oraz dostępności pokoi w obiekcie poprzez kontakt@stacjaszklarskaporeba.pl 

Istnieje możliwość przedłużenia pobytu, wczesnego zakwaterowania w piątek. Istnieje możliwość zakwaterowania z osobą towarzyszącą (dodatkowa opłata). 

W cenę noclegu wliczone jest bardzo dobre śniadanie.

Liczba miejsc noclegowych ograniczona!

 

Informacje dodatkowe

  • Szkolenie dedykowane jest lekarzom weterynarii, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą cytologii weterynaryjnej.
  • Podczas kursu uczestnicy mają do dyspozycji mikroskopy optyczne wysokiej klasy.
  • Mikroskopy są dostępne przez cały czas trwania kursu. 
  • Uczestnicy mają dostęp do kilkuset preparatów wykładowcy, mogą również przywieźć swoje preparaty, które chcieliby skonsultować i ocenić wspólnie z wykładowcami.
  • Liczba miejsc jest ograniczona.
  • Zastrzegamy możliwość odwołania/przesunięcia kursu w przypadku nie osiągniecia minimalnej liczby uczestników (10 osób).

Koszt kursu

Udział w kursie wynosi :

  • przy rejestracji do 15 lipca 2022 r. – 2450 zł brutto
  • rejestracja od 16 lipca 2022 r. do 31 sierpnia 2022 r. – 2600 zł brutto
  • późna rejestracja od 1 września 2022 r.- 2700 zł brutto

Cena podstawowa kursu obejmuje uczestnictwo w szkoleniu, wyżywienie i przerwy kawowe zgodnie z harmonogramem. Dodatkowo wszystkich kursantów zapraszamy na bezpłatne spotkanie integracyjne. 

Cena za nocleg jest ceną dodatkową. Uczestnicy nie są zobligowani do nocowania w obiekcie, w którym odbywa się kurs.

Po ukończeniu kursu każdy uczestnik otrzyma certyfikat oraz materiały szkoleniowe.