Różowy październik

28-10-2019

??? Różowy październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. Nowotwory te dotykają również psów i kotów. Kilka faktów na ich temat:

✔️U suk, sterylizacja przed pierwszą cieczką obniża ryzyko rozwinięcia nowotworu gruczołu mlekowego do 0.5%, sterylizacja przed drugą cieczką obniża ryzyko do 8%, natomiast przy sterylizacji po drugiej cieczce ryzyko wynosi już 26%. U kotek, sterylizacja przed szóstym miesiącem życia zmniejsza ryzyko nowotworu o 91% —> warto zatem sterylizować we wczesnym wieku. Podczas mojej praktyki lekarskiej jako onkologa zwierzęcego w Wielkiej Brytanii z nowotworami tymi spotykałam się dotychczas bardzo rzadko ze względu na powszechność wczesnej sterylizacji. ??

✔️Sterylizacja w późniejszym okresie życia suki nie zapobiega rozwinięciu się nowotworów złośliwych, natomiast obniża ryzyko guzów niezłośliwych i rozwinięcia się ropomacicza, nawet u suk starszych warto ten zabieg rozważyć. ?

✔️Około 50% guzów listwy mlecznej u suk to nowotwory złośliwe, natomiast u kotek, charakter złośliwy ma aż 90% guzów! Nigdy nie lekceważ guzków tej okolicy, nawet najmniejszych rozmiarów. Nie zwlekaj z wizytą u swojego lekarza weterynarii, im guz mniejszy tym większe szanse na skuteczną interwencję. Leczeniem z wyboru jest resekcja chirurgiczna (zabieg polegający na usunięciu guza z odpowiednim marginesem i/lub usunięcia listwy mlecznej) po uprzednim wykluczeniu przerzutów. W niektórych przypadkach, lekarz weterynarii zaleci terapię dodatkową w postaci cytostatyków (leków doustnych lub dożylnych). ?

✔️Jeśli Twoja suczka lub kotka jest niesterylizowana lub została poddana sterylizacji później niż przed pierwszą cieczką/rują, październik to idealny czas na wizytę kontrolną u twojego lekarza weterynarii!

Tekst: Katarzyna Purzycka, specjalista onkologii weterynaryjnej