Karkonoskie Spotkanie Dermatologiczne

Szklarska Poręba, 8 – 10.04.2022 r.

Spotkanie dedykujemy lekarzom rozpoczynającym swoją przygodę z dermatologią, jak też praktykom chcącym usystematyzować swoją wiedzę i pooglądać ciekawe przypadki kliniczne . Zagadnienia i diagnostyka różnicowa omawiane będą w dużej części na przypadkach klinicznych z naszej praktyki z aktywnym udziałem uczestników.
Chcemy przekazać użyteczne wskazówki i triki,  które pozwolą wam postawić trafną diagnozę i poprowadzić leczenie najczęstszych przypadków skórnych.

Wykładowcy oraz wsparcie

vetdoktor-zespol-katarzyna-purzycka

Piotr Bednarczyk

Lekarz weterynarii

Dyplom lekarza weterynarii zdobyłem w 2008 roku na SGGW w Warszawie. Od 2011 roku pracuję w Przychodni  Weterynaryjnej VET-POINT w Warszawie, której jestem kierownikiem i współzałożycielem. 

Swój rozwój zawodowy od momentu założenia własnego zakładu związałem z dermatologią i cytologią. Ukończyłem kursy dermatologii i cytologii w specjalistycznych lecznicach w Polsce oraz cykl szkoleń z dermatologii weterynaryjnej organizowany w Wiedniu przez European School for Advanced Veterinary Studies (ESAVS). Jestem członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Dermatologii Weterynaryjnej (ESVD).

 W codziennej praktyce konsultuje przypadki dermatologiczne oraz wykonuję biopsję i cytologie ze zmian skórnych . Mikroskop to mój dobry kompan, który pomógł rozwikłać niejedną zagadkę, jestem zafascynowany jego możliwościami w zgłębianiu tajemnic mikrokosmosu  i samodzielnego ekosystemu jaki stanowi skóra.

vetdoktor-zespol-ewa-kautz

Julia Kolasa

Lekarz weterynarii

Absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu. Dyplom lekarza weterynarii zdobyła w 2016 roku. Na co dzień zajmuje się dermatologią weterynaryjną, a swoich pacjentów przyjmuje we Wrocławiu. Szkoliła się w wielu specjalistycznych klinikach w Polsce jak i za granicą. Uczestniczyła w studiach podyplomowych European School for Advanced Veterinary Studies (ESAVS) w Wiedniu. Odbyła również kursy m.in. z cytologii klinicznej, diagnostyki laboratoryjnej i szeroko pojętej dermatologii psów i kotów. Jest członkiem ESVD – Europejskiego Stowarzyszenia Dermatologii Weterynaryjnej.

 

Szczegółowy program kursu

Piątek 8.04.2022

14:45-15:00 Powitanie uczestników i pakiet informacji
15:00 – 15:30 Wstęp do cytologii, pobieranie materiału (odcisk, taśma, skaryfikacja, szczoteczka cytologiczna  biopsja cienkoigłowa)
15:30 – 16:15 Jakie komórki znajdujemy w cytologii ze skóry i kiedy występują?
(Keratynocyt – kamień z zabruku, neutrofil żołnierz frontowy, eozynofil siewca paniki, limfocyt szpieg konfident, makrofag piankowaty-wielki żarłok ,  makrofag epitelioidalny – graniczny, limfocyt, plazmocyt). Mikroorganizmy w cytologii – nie tylko ważne że są  ale ważne gdzie są. Różnicowanie zapaleń.

16:15-16:30 Przerwa kawowa
16:30 – 17:45 Warsztaty cytologiczne (Oglądanie preparatów cytologicznych naszych pacjentów (skóra , przewody słuchowe))
17:45 – 18:00  Przerwa kawowa
18:00 – 19:30  Warsztaty cytologiczne (Oglądanie preparatów cytologicznych naszych pacjentów, pod koniec omówienie wybranych przypadków na mikroskopie z kamerą).

20:00 – Kolacja

Sobota 9.04.2022

“Dlaczego mój pies się drapie?”

9:00 – 9:45 Algorytmy postępowania (Różnicowanie AZS i alergii pokarmowej)
9:45 – 9:55  Przerwa kawowa
9:55 – 10:40  Dlaczego wywiad ma kluczowe znaczenie w dermatologii. Znaczenie terapii miejscowej  – substancje czynne, receptury
10:40-11:00 Przerwa kawowa
11:00 – 12:00 Otologia  (psy i koty)  – podstawowe praktyczne schematy postępowania (Otitis externa jako powikłanie chorób alergicznych,  jak leczyć żeby nie nawracało, czynniki predysponujące i  podtrzymujące. Cytologia kanałów słuchowych interpretacja  – wynik cytologii, obraz kliniczny i jaką dajemy recepturę).

12:00-14:00 Praktyka  psy. Leczenie atopii: faza ostra vs. faza przewlekła, terapia podtrzymująca. Powikłania AZS  – ropowica, malassezia. Postępowanie omawiane na przypadkach klinicznych naszych pacjentów w schemacie: zdjęcie, wywiad, cytologia,  diagnozy różnicowe, leczenie. Z aktywnym udziałem uczestników.

14:00 – 15:00  Obiad
15:00 – 16:00  Praktyka ciąg dalszy

16:00-17:00 “Dlaczego mój kot się drapie?”
(algorytmy postępowania ze świądem u kotów, nowa nomenklatura i zalecenia FAS, FASS, terapia u kotów – jakie mamy możliwości?)
17:00 – 17:10 Przerwa kawowa
17:10 – 19:00 Koty praktyka. Przypadki kliniczne.
19:30  Kolacja i spotkanie integracyjne

Niedziela 10.04.2022

9:00 – 10:15 – immunoterapia – jedyne swoiste leczenie atopii
(wady i zalety, jak kwalifikować pacjentów, jakie leki dawać podczas odczulania a jakich unikać, nasze przypadki kliniczne)
10:15 – 10:30  Przerwa kawowa
10:30 – 12:00 Najczęstsze przypadki niealergiczne:
(wyłysienia niezapalne, zmiany dotyczące lusterka nosowego)
12:00 – 12:20  Przerwa kawowa
12:20 – 12:50 Niedoczynność tarczycy –  czy naprawdę tak często spotykana?

12:50 – 13:20 Zespół Cushinga
13:30 – 14:30  Obiad
14:30 – … Przypadki kliniczne uczestników (prezentacja,  wspólne omawianie,  burza mózgów, czas w zależności od przygotowania  i chęci uczestników).

Wręczenie Certyfikatów i zakończenie kursu

Zakwaterowanie i okolica

Z przyjemnością ogłaszamy, że istnieje możliwość rezerwacji miejsc noclegowych na terenie obiektu, w którym będzie prowadzony kurs.

Stacja Szklarska Poręba przy ulicy Szklanej 7 w Szklarskiej Porębie to nowo oddany do użytku, kameralny obiekt oferujący wysokiej klasy zakwaterowanie. Położony w cichej dzielnicy Szklarskiej Poręby zwanej Białą Doliną.

Poza nowoczesnym zapleczem konferencyjnym, jest to wspaniałe miejsce wypadowe na spacery, narty biegowe lub rower. Na specjalne życzenie, istnieje możliwość przedłużenia pobytu.

Obiekt oferuje pokoje w wysokim standardzie. Dostępnych jest zaledwie 7 pokoi więc sugerujemy szybki kontakt z obsługą obiektu. Informacje dotyczące zakwaterowania oraz oferta cenowa dostępne są na stronie http://stacjaszklarskaporeba.pl. Cały obiekt jest zarezerwowany dla uczestników kursu, dlatego pokoje nie są dostępne w sprzedaży online, np. na booking.com. Prosimy o wysyłanie wiadomości bezpośrednio do obiektu na adres kontakt@stacjaszklarskaporeba.pl.

Liczba miejsc noclegowych ograniczona!

 

Informacje dodatkowe

  • Szkolenie jest dedykowane lekarzom weterynarii, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą dermatologii weterynaryjnej.
  • Podczas kursu mamy do dyspozycji wysokiej klasy mikroskopy (Vetscan, Zoetis)
  • Mikroskopy są dostępne przez cały czas trwania kursu. 
  • Uczestnicy mają dostęp do kilkuset preparatów wykładowców, mogą również przywieźć swoje preparaty, które chcieliby skonsultować i ocenić wspólnie z wykładowcami.
  • Liczba miejsc jest ograniczona.
  • Zastrzegamy możliwość odwołania/przesunięcia kursu w przypadku nieosiągniecia minimalnej liczby uczestników (12 osób) oraz w przypadku wystąpienia odgórnych ograniczeń związanych z sytuacją epidemiologiczną w kraju.

Koszt kursu

Udział w kursie wynosi :

  • przy rejestracji do 31 grudnia 2021 r. – 2300 zł brutto
  • rejestracja od 1 stycznia 2022 r. do 31 marca 2022 r. – 2500 zł brutto
  • późna rejestracja od 1 kwietnia 2022 r.- 2700 zł brutto

Cena podstawowa kursu obejmuje uczestnictwo w szkoleniu, wyżywienie i przerwy kawowe zgodnie z harmonogramem. Dodatkowo wszystkich kursantów zapraszamy na bezpłatne spotkanie integracyjne.

Cena za nocleg jest ceną dodatkową.

Po ukończeniu kursu każdy uczestnik otrzyma certyfikat oraz materiały szkoleniowe.